
Komunikat prasowy 10/2025
PDF version
Bliska współpraca Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) i polskich organów krajowych doprowadziła do ujawnienia wyrafinowanego schematu oszustwa związanego z podatkiem VAT obejmującego towary importowane z Chin do Unii Europejskiej. Działając na podstawie informacji wywiadowczych i informacji dostarczonych przez OLAF, polskie organy przeprowadziły dochodzenie karne, w wyniku którego aresztowano cztery osoby i przeszukano 50 lokalizacji w całym kraju.
Współpracując ściśle z organami celnymi i podatkowymi w Polsce, Niemczech, Czechach, na Litwie i Łotwie, OLAF zidentyfikował złożoną sieć wykorzystującą tzw. „procedurę celną 42” — mechanizm, który umożliwia odroczenie płatności podatku VAT od towarów importowanych do jednego państwa członkowskiego i transportowanych do innego.
Podejrzani oszuści transportowali towary przybywające z Chin przez kolejowe przejścia graniczne do Niemiec w ramach procedury tranzytu celnego, zawieszając cła i podatek VAT. Po dotarciu do Niemiec towary zostały zgłoszone w ramach procedury 42, a następnie przetransportowane z powrotem do Polski i składowane w magazynach w pobliżu Wólki Kosowskiej, głównego centrum handlowego.
Działając za pośrednictwem firm transportowych, dostawców usług logistycznych i dziesiątek firm fasadowych, sprawcy fałszywie dokumentowali eksport do innych krajów UE, głównie na Litwę. W rzeczywistości towary pozostawały w Polsce lub były nielegalnie dystrybuowane w całej UE, w tym do Niemiec, Hiszpanii, Francji i Włoch, co umożliwiało systematyczne unikanie płacenia podatku VAT i generowanie znacznych nielegalnych zysków.
Oszukańcze działania były organizowane przez zorganizowaną grupę, działającą za siecią firm fasadowych zarejestrowanych pod nazwiskami obywateli Litwy, Ukrainy i Rosji.
Po skierowaniu sprawy przez OLAF, Prokuratura Regionalna w Krakowie wszczęła dochodzenie karne. 8 kwietnia 2025 r. polskie organy — w tym funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) — przeprowadziły szeroko zakrojoną operację egzekucyjną.
Oprócz czterech aresztowanych osób, władze skonfiskowały telefony, komputery, nośniki danych, dokumentację finansową i księgową oraz prawie 300 pieczątek firmowych. Zajęto również tymczasowo mienie.
Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i fałszowania dokumentów prawnych. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia nakazał ich tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące.
Dyrektor generalny OLAF Ville Itälä powiedział: „Ta sprawa jest wyraźnym przykładem tego, jak współpraca transgraniczna i wymiana informacji wywiadowczych mają kluczowe znaczenie dla ochrony interesów finansowych UE. Dzięki ścisłej współpracy z organami krajowymi możemy wykryć nawet najbardziej złożone schematy oszustw. Nadal w pełni angażujemy się we wspieranie państw członkowskich w walce z oszustwami i zapewniamy, że osoby próbujące wykorzystać nasze systemy zostaną złapane i pociągnięte do pełnej odpowiedzialności”.
Więcej informacji można przeczytać w komunikacie prasowym Prokuratury Regionalnej w Krakowie.
Misja, mandat i kompetencje OLAF-u:
Misją OLAF-u jest wykrywanie, badanie i powstrzymywanie oszustw związanych z funduszami UE.
OLAF wypełnia swoją misję poprzez:
• prowadzenie niezależnych dochodzeń w sprawie oszustw i korupcji związanych z funduszami UE, aby zapewnić, że wszystkie pieniądze podatników UE trafią do projektów, które mogą tworzyć miejsca pracy i wzrost gospodarczy w Europie;
• przyczynianie się do wzmacniania zaufania obywateli do instytucji UE poprzez badanie poważnych nadużyć ze strony personelu UE i członków instytucji UE;
• opracowywanie solidnej polityki UE w zakresie zwalczania oszustw.
W ramach swojej niezależnej funkcji dochodzeniowej OLAF może badać sprawy związane z oszustwami, korupcją i innymi przestępstwami naruszającymi interesy finansowe UE, dotyczące:
• wszystkich wydatków UE: głównymi kategoriami wydatków są fundusze strukturalne, polityka rolna i fundusze rozwoju obszarów wiejskich, wydatki bezpośrednie i pomoc zewnętrzna;
• niektórych obszarów dochodów UE, głównie cła;
• podejrzeń poważnych nadużyć ze strony personelu UE i członków instytucji UE.
Po zakończeniu dochodzenia przez OLAF właściwe organy UE i krajowe muszą zbadać zalecenia OLAF i podjąć decyzję w sprawie ich realizacji. Wszystkie osoby objęte dochodzeniem są uznawane za niewinne do czasu udowodnienia ich winy przez właściwy sąd krajowy lub unijny.
Więcej szczegółów:
Pierluigi CATERINO
Rzecznik prasowy
Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)
Telefon: +32(0)2 29-52335
Email: olaf-mediaec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
https://anti-fraud.ec.europa.eu
LinkedIn: European Anti-Fraud Office (OLAF)
Bluesky: euantifraud.bsky.social
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 30 kwietnia 2025
- Autor
- Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych
- News type
- OLAF press release